

FLICKAN MED EN LAPP OM HALSEN: Historien om ett finskt krigsbarn handlar om Hilja som tolv år gammal anländer till byn Vesene och hamnar i en familj med en mörk hemlighet. Boken utspelas 1944-46 och är den fristående uppföljaren på DET KOM FÖR MIG I EN HAST.
MARIA SKRIVER ...
... om skrivandets strapatser.
... om att vara gästföreläsande Swea på UCLA.
... om sin författarresa.
... om familjehemligheter och läsning utan gränser.
... om sin gästföreläsning på UCLA.

Huvudpersonen i FLICKAN MED EN LAPP OM HALSEN har inspirerats av verklighetens Hilja Nordner, född Kouhia, (1944–2024). Maria träffade Hilja första gången på boksläppet av DET KOM FÖR MIG I EN HAST i Gäsene tingshus den 8 december 2018. Maria och Hilja började prata, blev vänner och drygt tre år senare, den 19 mars 2022 släpptes del II i Vesene-serien. Den finska översättningen publicerades 2024.
​
Läs intervjun med Hilja i Göteborgsposten
​
​
... om att vara på bokturné i svenskbygdens USA.
"Förutom att vara en fortsättning på historien kring Ingeborgs dåd är detta ett fantastiskt tidsdokument över de finska barn som hamnade i Sverige."
​
Frida Jönsson, lektör på Bibliotekstjänst

Våren 2026 undervisar Maria svensk litteratur och kreativt skrivande vid University of Michigan i Ann Arbor. FLICKAN MED EN LAPP OM HALSEN är en del av kursplanen.
